Prečo ľudia nemajú radi životné poistenie?

Možno ste už veľa krát vo Vašom okolí počuli názor, že poisťovne sú len jedna veľká banda zlodejov a že dotyčný už nebude ďalej prispievať na chod tej či onej inštitúcie, a že životné poistenie aj tak nič nepokryje. Musím sa priznať, že ja to počúvam pomerne často.

 

Takýto názor väčšinou zastávajú ľudia, ktorí si myslia, že im bolo ukrivdené. Veď predsa boli na ten úraz poistení, alebo boli na PN- ke, prípadne horšie, zostali invalidní a poisťovňa im poistné plnenie zamietla.

Nejdem teraz zastávať poisťovne, ani vyzdvihovať nejakú konkrétnu a ani tvrdiť to, že sa nemôže stať nejaká chyba. Poisťovne sa však pri posudzovaní poistných udalostí riadia Všeobecnými poistnými podmienkami (ďalej VPP). To sú tie maličké písmenká na konci zmluvy. Ja viem, nikto ich nečíta. Ale mal by…

 

Keď človek vstupuje do poistenia, mal by byť s týmito podmienkami oboznámený. Nikto od Vás teraz samozrejme neočakáva, že ich budete čítať celé a do detailov. Po prvé: unudili by ste sa k smrti, a po druhé: polovici z toho by ste nerozumeli. Nechcem nikoho podceňovať, ale nejaký čas by Vám trvalo, kým by ste si všetky veci aspoň vygooglili a  ako tak pochopili. Aby ste nemuseli strácať čas hľadaním a študovaním, mal by tu byť niekto, kto Vám povie a vysvetlí tie napodstatnejšie veci obsiahnuté vo VPP. Mal by to byť človek, ktorý je kompetentný, má finančné vzdelanie a oprávnenie s Vami dané poistenie spísať. Či už je to pracovník banky, poisťovne alebo finančný agent.

 

A tu častokrát nastáva problém. Ako sa hovorí, okolo VPP sa ani ,,nešlo”. Poistený je následne zmätený a ani poriadne nevie, ako sa veci majú. Uvediem príklad: Poistený si poistil kritické ochorenia. O mesiac mu diagnostikujú rakovinu. Poisťovňa mu nevyplatí nič, pretože sa riadi VPP. Neubehla totiž čakacia doba.

 

 

Najdôležitejšie veci, na ktoré treba dávať pozor pri dojednávaní životného poistenia som zhrnut v nasledujúcom článku.