Po nedávnych tragických udalostiach v Prešove, kedy po masívnom výbuchu plynu došlo k následnému požiaru v horných poschodiach bytovky, dostalo mnoho majiteľov nehnuteľností strach. Nielej strach o život, ale aj o strechu nad hlavou.

Prešovská tragédia ukázala solidaritu nás, ľudí. Slováci posielali peniaze a pomohli tak ľuďom, ktorí prišli o všetko – rodinu, priateľov, vlastné bývanie. Ľudský život bohužial nedokáže vrátiť nič a jeho hodnota sa nedá vyčísliť. Pred následkami nehody, aká sa odohrala v Prešove sme bezmocní. Nejdem teraz rozoberať, koho to bola chyba a kto čo mal alebo nemal spraviť,  na to je niekto iný. Chcel som povedať, že keď už k tomu dôjde, nie je veľa možností ako ochránit ľudský život. Čo však môžete ochrániť, je Váš majetok. Kvôli takýmto pripadom je tu poistenie nehnuteľnosti a domácnosti.

Prečo som písal ten úvod? V spomínanej bytovke sa nachádzali aj byty, ktoré nemali poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Spomínam si na jednu pani z televíznych novín, ktorá rozprávala príbeh o tom, že bývala v paneláku len tri dni a poistenie nehnuteľnosti nestihla dojednať. Prišla úplne o všetko. Neviem ako síce dopadla, ale pravdepodobne dostala nejaký podiel z dobrovoľných finančných prispevkov od ľudí. Nechcem privolávať nič zlé, ale zamysleli ste sa nad tým, čo by sa stalo ak by Váš dom/byt vyhorel? Ľudia v tomto prípade nemusia byť takí štedrí, aby sa Vám pozbierali na nový dom.

V poriadku. Ste zodpovední a máte poistenie nehnuteľnosti. Máte ho však správne nastavené? Máte správny ,,balík poistenia”? Máte poistenú domácnosť?

Pri poistení nehnuteľnosti je dôležité vedieť, že poistenie nehnuteľnosti kryje len stavebné súčasti nehnuteľnosti ako sú múry, okná, dvere. Všetko ostatné zariadenie bytu, ako napríklad elektrické spotrebiče či nábytok, sú kryté poistením domácnosti. Možno poznáte tú starú formulku že, keby ste otočili dom hore nohami, tak všetko čo spadne patrí do poistenia domácnosti a ostatné spadá do poistenia nehnuteľnosti. Dôležité je mať aj poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti a občianskej zodpovednosti. Ak by ste náhodou vytopili susedov pod Vami, nemusíte mať obavy. V takom prípade poisťovňa vyplatí poistnú udalosť z Vašej poistky. Takisto je dôležité mať dostatočný ,,balík krytia”, ktorý zastrešuje všetky potrebné riziká.


Pozor na vodu!

Ak bývate v oblasti, kde je možné, že by Vašu nehnuteľnosť mohla zasiahnuť povodeň alebo záplava (nieje to isté) určite majte  poistenú ,,vodu”. Vzhľadom na dnešné rýchle zmeny klímy a počasia, sa objavujú záplavy a povodne na miestach, na ktorých sa predtým nevyskytovali. Preto je dobré mať tieto pripoistenia tak či tak. V neposlednom rade je dôležité dbať aj na aktuálnosť Vašej poistnej zmluvy. Tak ako sa neustále inovujú jednotlivé produkty poisťovní, stúpa v čase aj hodnota Vašej nehnuteľnosti. A to každý rok.  V roku 2019 narástali ceny nehnuteľností na Slovensku v priemere o 7,5%. Stanovenie správnej hodnoty Vašej nehnuteľnosti je pre plnohodnotné krytie kľúčové. Ak máte podpoistenú nehnuteľnosť, poisťovna v takomto prípade kráti poistné v pomere reálnej poistnej sumy a Vami stanovenej. Častokrát nemusí stačiť ani stanovenie poistnej sumy na trhovú hodnotu. Záleží najmä od lokality či dopytu po nehnuteľnostiach v oblasti, kde sa nachádza Vaša nehnuteľnosť.

 

 

Na Slovensku je veľké množstvo nehnuteľností podpoistených. Nájdu sa aj zmluvy s   poistnou sumou v slovenských korunách. Napríklad dom poistený na 200 000 SVK s reálnou hodnotou 150 000 EUR. Ani si neviem predstaviť, čo by robil majiteľ takto poistenej nehnuteľnosti ak by došlo k nešťastiu.

 

 

Skontrolujte si teda poistenie Vašej nehnuteľnosti aspoň každé dva roky. Ak neviete ako na to, neváhajte ma kontaktovať.