Hypotéka pre podnikateľov býva často problematická. Banka si vyžaduje splnenie väčšieho množstva podmienok, treba dokladať viacero papierov a potvrdení. Existujú dve základné kritériá (KO podmienky), ktoré musí klient splniť za každých okolností.
Musí vedieť vydokladovať príjem zo svojho podnikania a musí preukázať, že podniká dostatočne dlho. A práve na týchto dvoch podmienkach si vyláme zuby drvivá väčšina neúspešných žiadateľov o úver.
Dokladovanie príjmu
Kameň úrazu u väčšiny podnikateľov. Vedia zarobiť peniaze, ale mnohokrát ich účtovne nevedia vydokladovať kvôli optimalizácii
daňového priznania. A práve preto je dobré vedieť ako sa banky stavajú k výpočtu príjmu podnikateľa. Ten totiž ovplyvňuje maximálnu výšku hypotéky. Vo všeobecnosti platí, že banky vypočítavajú príjem z podnikateľskej činnosti dvoma spôsobmi:
Pri tejto možnosti banky akceptujú ako príjem klienta určité % z celkových tržieb (obratov) podnikania, ktoré následne predelí číslom 12. Pokiaľ je klient čiastočným spoločníkom v s.r.o., treba celkové tržby firmy vynásobiť percentom, ktorým je spoločníkom vo firme. Taktiež si treba dať pozor na to, že každá banka má podmienku minimálneho podielu spoločníka.
Niektoré si vyžadujú minimálny podiel 50%, iným je to prakticky jedno. Najlepšie vedia v tomto prípade akceptovať príjem Tatra banka(20%) a ČSOB(15%) z tržieb.
Ak ste SZČO, banka vie akceptovať až 60% z tržieb(obratov).
Podmienkou je uplatnenie paušálnych výdavkov.
Druhou možnosťou, ktorou klient vie dokladovať príjem zo živnosti alebo s.r.o. je hospodársky výsledok. Banka vypočítava príjem klienta podľa konkrétneho vzorca, ktorý vychádza z údajov daňového priznania. Pokiaľ je hospodársky výsledok záporný, banky neakceptujú ani prvú možnosť dokladovania príjmu – tržby z podnikania!
Doba trvania podnikania
Druhým kritériom, ktoré banka sleduje pri podnikateľoch je trvanie ich podnikania. Každá banka má stanovenú minimálnu dobu trvania podnikania. SLSP a ČSOB stačí 6 mesiacov v predchádzajúcom zdaňovacom období. Väčšina bánk bude vyžadovať 1 celé ZO. Hypotéka pre majiteľov SRO je najlepšie riešiteľná predovšetkým v bankách veľkej štvorky – SLSP, VÚB, Tatra banka a ČSOB. Malé banky sa na príjem podnikateľov pozerajú dosť obozretne a priestor na splnenie ich podmienok je relatívne malý.Ak ste podnikateľ, na hypotéku sa musíte dlhodobo pripravovať tak, aby účtovné výsledky vášho podnikania dokázali banky akceptovať. Pri hypotéke s dokladovaným príjmom z podnikania nikdy nie je základným kritériom výberu banky úroková sadzba, ale možnosť banky uznať dostatočný príjem na získanie hypotéky. Až potom je cieľ mať čo najnižší úrok. Hypotéka pre majiteľov firiem je tým pádom úplne špecifická.Pokiaľ chcete mať istotu, že vám hypotéka prejde bez problémov, ozvite sa mi a rád Vám pomôžem 🙂