Život je riskantná záležitosť. Nikdy neviete, čo sa Vám prihodí. Možno to poznáte. Vstanete, otvoríte chladničku a tam teplo ako na Sahare, bác 300 eur včudu. Sadnete do auta, svieti ďalšia kontrolka – 400 eur preč. A tak ďalej a tak ďalej. V takom prípade máte tri možnosti. V ten mesiac budete jesť iba suché rožky, zoberiete rýchlo nejakú malú ale nevýhodnú pôžičku, alebo použijete finančnú rezervu.
Čo ak prídete o prácu? Hypotéka a účty sa bohužiaľ musia platiť ďalej. Práve preto máte finančnú rezervu.
Ako tvoriť finančnú rezervu?
A keď nemám z čoho odložiť?
Aká veľká by mala byť finančná rezerva?
Finančná rezerva by mala byť MINIMÁLNE vo výške Vašich 3 mesačných výdavkov. Situácia, ktorú máme teraz nám však ukázala, že optimálna rezerva sa pohybuje až v rozmedzí 6 – 9 mesiacov.
Rezerva sa samozrejme nedá vytvoriť za 1 mesiac. Vytvorenie môže trvať od 6 mesiacov až do niekoľko rokov. V prípadoch ak pracujete niekde už dlhší čas, alebo v oblasti ktorá je menej riziková, prípadne viete, že dostanete 3 mesačné odstupné, je možné si tvoriť rezervu aj dlhšie. Všetko závisí od toho, koľko ste schopný a aj ochotný mesačne odložiť.
A kde ju teda mať odloženú?
Tu odporúčam mať aspoň 1 mesačné výdavky doma v hotovosti. Zostatok držať na sporiacom účte v banke, prípadne na účte s nižším zhodnotením ale vysokou LIKVIDITOU. Dôležité je, aby ste vedeli mať peniaze čo možno najskôr na svojom bežnom účte a k dispozícii.
NIKDY však nevytvárajte finančnú rezervu na účte, z ktorého platíte bežne výdavky a kde Vám chodí výplata.
Finančná rezerva je naozaj nevyhnutná a tvorí dôležité základy zdravého finančného portfólia. Najmä v dnešných dňoch sa potvrdzuje jej význam a nepostrádateľnosť. Nečakajte s jej tvorbou a začnite už dnes. Vyhnete sa tak problémom a koniec koncov aj ušetríte nemalé peniaze, ktoré by ste zaplatili za drahé ,,požičané” peniaze.