Život je riskantná záležitosť. Nikdy neviete, čo sa Vám prihodí. Možno to poznáte. Vstanete, otvoríte chladničku a tam teplo ako na Sahare, bác 300 eur včudu. Sadnete do auta, svieti ďalšia kontrolka – 400 eur preč. A tak ďalej a tak ďalej. V takom prípade máte tri možnosti. V ten mesiac budete jesť iba suché rožky, zoberiete rýchlo nejakú malú ale nevýhodnú pôžičku, alebo použijete finančnú rezervu.

Čo ak prídete o prácu?  Hypotéka a účty sa bohužiaľ musia platiť ďalej. Práve preto máte finančnú rezervu.

Ako tvoriť finančnú rezervu?

 Tu samozrejme treba mať spočítané príjmy a výdavky. Kedy je lepší čas, sadnúť si na rodinné financie ako teraz? Stačí zobrať papier, pero, otvoriť internet banking a ísť pekne rad za radom, bývanie, strava, inkaso, mobil, hobby, oblečenie… Zvyšné peniaze sa snažte odložiť. Ak ešte nemáte takúto rezervu, treba si ju začať tvoriť čo najskôr.

 

A keď nemám z čoho odložiť?

 Žijem od výplaty k výplate… Viem, že aj také prípady sú, bohužiaľ. Ale zo skúsenosti viem, že v 90% prípadov sa vždy dá nájsť aspoň 20 eur mesačne. Väčšinou majú takýto argument ľudia, ktorý si práve ešte nesadli na príjmy a výdavky a nemajú detailný prehľad o svojich financiách. Aj by im možno peniaze na odloženie zostali, ale minú sa na bežnú spotrebu. Preto je dôležité zmeniť prístup k odkladaniu peňazí a brať sporenia ako nevyhnutný výdavok. Tak ako je platba za telefón či elektrinu. Dobré je preto si založiť trvalý príkaz na sporiaci účet, hneď po tom ako mi Vám príde výplata na účet. Lebo záväzok, že odložíte na konci mesiaca keď zostane, NEFUNGUJE. Ak Splácate hypotéku, spotrebný úver či kreditné karty  chcete vedieť ako ušetriť môže vám pomocť nasledujúci článok Chcete ušetriť stovky eur mesačne ? Konsolidujte.
 

 

Aká veľká by mala byť finančná rezerva?

Finančná rezerva by mala byť MINIMÁLNE vo výške Vašich 3 mesačných výdavkov. Situácia, ktorú máme teraz nám však ukázala, že optimálna rezerva sa pohybuje až v rozmedzí 6 – 9 mesiacov.

Rezerva sa samozrejme nedá vytvoriť za 1 mesiac. Vytvorenie môže  trvať od 6 mesiacov až do niekoľko rokov. V prípadoch ak pracujete niekde už dlhší čas, alebo v oblasti ktorá je menej riziková, prípadne viete, že dostanete 3 mesačné odstupné, je možné si tvoriť rezervu aj dlhšie. Všetko závisí od toho, koľko ste schopný a aj ochotný mesačne odložiť.

A kde ju teda mať odloženú?

Tu odporúčam mať aspoň 1 mesačné výdavky doma v hotovosti. Zostatok držať na sporiacom účte v banke, prípadne na  účte s nižším zhodnotením ale vysokou LIKVIDITOU. Dôležité je, aby ste vedeli mať peniaze čo možno najskôr na svojom bežnom účte a k dispozícii.

NIKDY však nevytvárajte finančnú rezervu na účte, z ktorého platíte bežne výdavky a kde Vám chodí výplata.

Finančná rezerva je naozaj nevyhnutná a tvorí dôležité základy zdravého finančného portfólia. Najmä v dnešných dňoch sa potvrdzuje jej význam a nepostrádateľnosť. Nečakajte s jej tvorbou a začnite už dnes. Vyhnete sa tak problémom a koniec koncov aj ušetríte nemalé peniaze, ktoré by ste zaplatili za drahé ,,požičané” peniaze.

Potrebujete poradiť ?
Zavolajte alebo si rezervujte konzultáciu