Hypotéka na výstavbu

Hypotéka na výstavbu sa považuje za jednu z najkomplikovanejších. Počas výstavby sa môže vyskytnúť viacero problémov, ktoré môžu zhatiť Vašu cestu za novým bývaním.

Pri výstavbe domu banka uvoľňuje úver postupne/tranžovo. Tranža je uvoľnenie časti úveru z aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti (do výšky 70-90%). Počet jednotlivých tranží je štandardne 6 – navýšiť ich možno v závislosti od vybranej banky.

Základnou podmienkou čerpania vo väčšine bánk je mať základy a hrubú stavbu do výšky 1 metra. Sú ale aj banky, ktoré umožňujú financovanie výstavby od pozemku bez rozostavanej stavby. Banky, ktoré vedia financovať výstavbu, ak sa zakladá najprv len samotný pozemokTatra banka, ČSOB a Unicredit banka. V tomto prípade si banka schváli budúcu hodnotu nehnuteľnosti na základe projektovej dokumentácie a znaleckého posudku pozemku. Prvú tranžu hypotéky dostane klient ako % z hodnoty pozemku. Následne, ak sa rozostavia dom, banka vypracuje záložné zmluvy aj na rozostavaný dom a spolu so znaleckým posudkom a stavebným povolením zavkladujú na kataster.

Okrem týchto 3 spomínaných bánk viete žiadať o hypotéku na výstavbu aj v ostatných bankách, avšak budete musieť dokopy žiadať o hypotéky dve. Hypotéku na výstavbu so založením pozemku a následne hypotéku na výstavbu so založením už rozostavaného domu.

 

Hypotéka na dom a potenciálne problémy pri výstavbe

Pri výstavbe domu je viac než isté, že sa nevyhnete nepredvídaným problémom, či komplikáciám. Netreba sa nimi však nechať odradiť. Medzi najčastejšie problémy s akými sa klienti stretli patria:

 

  • nesprávny výber banky / nekorektne podaná žiadosť o hypotéku
  • krátky termín platnosti stavebného povolenia
  • nedostatok vlastných zdrojov / slabé zhodnocovanie stavby pri žiadaní ďalšej tranže
  • zlé situovanie nehnuteľnosti – polohová diferencia
  • drahé materiály na stavbu – navyšovanie prvotných predpokladaných nákladov
  • nesprávnosť krokov výstavby – (veľké investície do exteriéru, garáže, prístupovej cesty)
  • zmena realizácie – nezhoda s projektovou dokumentáciou a stavebným povolením – problém s kolaudáciou
  • málo vlastných prostriedkov.

Stavba domu ako taká je náročný a častokrát zdĺhavý proces. Treba premyslieť mnoho vecí, od samotného pozemku, umiestnenia stavby, projektu, použitých materiálov a podobne. Okrem samotnej hypotéky Vás čakajú aj iné ,,papierovačky” a obehávanie úradov. Je totiž potrebné vybaviť stavebné povolenie, prípojky na inžinierske siete, súhlasné stanoviská od okolitých dotknutých vlastníkov pozemkov, či vysporiadanie prístupovej cesty.

 

Nechajte preto ďalšie vybavovanie na mňa. Budete mať toho bez tak dosť.

Napíšte mi alebo si rezervujte konzultáciu