Splácate hypotéku, spotrebný úver či kreditné karty? Platíte zbytočne vysoké splátky? Chceli by ste platiť menej?

Mám pre vás riešenie. Je ním konsolidácia (refinancovanie) úverov.

Konsolidácia (alebo tiež refinancovanie) pôžičiek znamená zlúčenie existujúcich úverov do jedného. Po konsolidácií budete mať jednu pôžičku, ktorou doplatíte/splatíte všetky súčasné dlhy. Potom už len mesačne splácate túto jedinú pôžičku.

Vďaka tomu vám odpadne povinnosť platiť všetky mesačné poplatky, napr . za vedenie úverových alebo osobných účtov. Zároveň môžete získať oveľa nižšiu úrokovú sadzbu, a tak sa vám zníži aj mesačná splátka. Nový úver navyše môžete prispôsobiť svojej aktuálnej finančnej situácii. V porovnaní s tými predchádzajúcimi si môžete predĺžiť alebo skrátiť dobu splácania, či si novú požičanú sumu navýšiť. Ak vám naopak šťastie momentálne finančne nepraje, môžete si pri novom úvere nastaviť splátku nižšie, než ste mali pri predchádzajúcich pôžičkách.

 
Správne zvolenou konsolidáciou môžete:
  • ušetriť na úrokoch (resp . RPMN)
  • ušetriť na rôznych poplatkoch za úvery
  • ušetriť nervy a čas za posielanie hŕby splátok
  • navýšiť si požičanú sumu
  • skrátiť alebo predĺžiť dobu splácania
  • nastaviť nový dátum mesačnej splátky

 

Poďme si ukázať na príklade, ako môžete ušetriť na konsolidácií úverov.

Pán Rozumný si bral v januári 2016 hypotekárny úver vo výške 70 000 eur s úrokovou sadzbou 2,2% a dobou splatnosti 30 rokov. Mesačná splátka bola vo výške 265,79 eur.

V januári 2018 sa pán Rozumný rozhodol kúpiť auto. Zobral si spotrebný úver vo výške 15 000 eur s úrokovou sadzbou 6%. Doba splatnosti tohto úveru je 8 rokov a mesačná splátka predstavuje 197,12 eur.

Po konsolidácii: Nová hypotéka by bola vo výške 74 716 eur, čo je zostatok oboch úverov. Ak by sme počítali s úrokovou sadzbou 1% p.a. a doba splatnosti by bola 26 rokov(keďže už určitý čas p. Rozumný platil), výsledná splátka by bola 272,05 eur.

Z pôvodných 462,91 eur klesli splátky pánovi Rozumnému na 272,05 eur. Vo výsledku to predstavuje úsporu vo výške 190,86 eur mesačne.

Bonus:

Ak by sme ušetrenú časť investovali, tak by sme pri zhodnotení 9% mohli splatiť hypotéku až o 14 rokov skôr.

Ako vidíte, konsolidácia úverov má zmysel. Odľahčite svoju peňaženku a nepreplácajte zbytočne ťažko zarobené peniaze. Ak máte aj Vy viacero úverov a neviete ako na to, neváhajte ma kontaktovať.