Chystáte sa riešiť nové bývanie a financovať ho hypotékou? Tu je 23 dôvodov, pri ktorých banka vyhodnocuje schválenie hypotéky.

1. Omeškania na splátkach úverov

Mali ste omeškania na splátkach úverov? Či už v minulosti alebo aj na aktuálnych úveroch? Môže Vám to totiž skomplikovať Vašu cestu k novému bývaniu. Niekedy stačí aj jeden deň. Pokiaľ sa to opakuje viackrát môže to byť dôvod zamietnutia úveru. Pozor treba dať aj na splácanie faktúr u mobilných operátorov.

2. (Ne)Povolené prečerpanie

Vzniká vtedy, ak neuhradíte úroky na konci mesiaca alebo nepovolene prečerpáte účet z dôvodu zaúčtovania bezkontaktných platieb a poplatkov banky.

3. Kreditná karta

Najmä vtedy, ak neuhradíte tzv. minimálnu splátku pre fungovanie karty. Takisto je kreditná karta typ úveru a môže Vám teda znížiť celkovú sumu, ktorú Vám banka požičia na nové bývanie.

4. Zosplatnený úver

K zosplatneniu úveru dochádza vtedy, ak človek neuradí viac splátok po sebe a banka od neho vyžiada splatiť celý úver jednorazovo. Ide o najhorší možný scenár a je takmer isté, že úver na bývanie nedostanete.

5. Exekúcie a zrážky zo mzdy

Ak ste sa dostali v minulosti do problémov, prípadne máte zrážky zo mzdy, môže to byť pre Vás KO kritérium.

6. Reštrukturalizácia úverov

Človek sa v živote dostane do všelijakých situácii. Príde o prácu, klesne mu príjem, zostane dlhodobo na PN. Ak ste požiadali v minulosti o zníženie splátky alebo o odklad splátok, môže sa stať, že práve kvôli tomuto Vám bude nový úver zamietnutý.

7. Zamietnuté úvery v úverovom registri

Banka vidí Vaše omeškania v úverovom registri až po dobu 5 rokov. Po 5 rokoch sa úverový register maže. Ak v ňom už máte nejaké zamietnuté úvery, banka Vám môže zamietnuť Vašu žiadosť takisto. Banka ale posudzuje takéto situácie veľmi individuálne. Záleží z akého dôvodu boli úvery zamietnuté. Niekedy stačí ,,sekať” dobrotu aspoň rok a splácať všetko v poriadku a banka Vám následne vie úver schváliť.

8. Veľa aktuálnych úverov a vysoké splátky

Veľa úverov môže môže byť problém. Banka sa totiž riadi nariadeniami NBS o povinnej rezerve a maximálnom úverovom zaťažení. Riešením ale nemusí byť ani vysoký príjem žiadateľa.

9. Vek klienta

Ak ste sa práve zamestnali a máte 18 – 19 rokov, môže byť 100 – tisícová hypotéka momentálne neriešiteľná.

10. Nevhodný zamestnávateľ

Áno, dokonca aj toto môže byť rizikový faktor ak je v danej banke zamestnávateľ vedený ako problémový alebo rizikový.

11. Krátky pracovný pomer

Vo všeobecnosti platí, že ak chcete žiadať o úver na bývanie a ak si chcete vyberať z väčšieho množstva bánk, musíte odpracovať aspoň 6 mesiacov. O hypotéku však už môžete požiadať aj po 3 mesiacoch ale máte obmedzené množstvo bánk, z ktorých si môžete vyberať. Rozhodne však nikde nedostanete hypotéku po 2 odpracovaných mesiacoch.

12. Tipovanie a hazardné hry

Pokiaľ máte na účte prevody ,,z” a ,,do” rôznych stávkových spoločností, môže to byť pre banku varovný prst a dôvod o ne-schválenie hypotéky.

13. Viacero otvorených žiadostí

Často sa stáva, najmä ak si klienti vybavuje hypotéku po vlastnej osi, že majú v bankách otvorených viacero žiadostí. Ak si teda vybavujete hypotéku samy, a obehávate si viacero bánk, pýtajte si vždy iba nezáväzný prepočet. Nikdy nepodávajte ani nepodpisujte ,,ostrú” žiadosť. Môže sa totiž stať, že si nakoniec tú či onú banku vyberiete a úver Vám bude nakoniec zamietnutý, pretože banka vie v systéme vyhľadať otvorené žiadosti.

14. Nesprávne alebo nepravdivo vypísaná žiadosť

Toto býva tiež častým problémom. Klient uvedie nesprávny počet osôb v domácnosti, nepravdivo uvedie počet vyživovaných detí, alebo oklame vo výške príjmu a podobne. Banky dnes majú na ľudí rôzne ,,páky” a vedia si o Vás zistiť takmer všetko. Klamať sa v tomto prípade naozaj neoplatí.

15. Neakceptovateľný príjem

Pracujete v momentálne rizikovej oblasti? Banku totiž nezaujíma len to aký vysoký máte príjem ale aj to kde pracujete. Máte príjem z diét alebo príjem z výživného a banka ho neakceptuje? Pred tým než podáte samotnú žiadosť, treba sa informovať o aktuálnej situácií a či banka akceptuje ten čo onem príjem.

16. Nedostatočný príjem

Pokiaľ zarábate 500 eur v čistom a chceli by ste 80 – tisíc, nič sa nedá robiť. Čísla nepustia a schválenie hypotéky sa s vysokou pravdepodobnosťou nemusí podariť.

17. Neakceptovateľná nehnuteľnosť

Ak sa chystáte kúpiť nehnuteľnosť niekde v malej dedinke ďaleko od krajského či okresného mesta, alebo chcete kúpiť chatku v rekreačnej oblasti, prípadne chcete kúpiť domček s prístavbou na ,,čierno”, banka Vám môže odmietnuť vziať takúto nehnuteľnosť do zabezpečenia a úver Vám na takúto nehnuteľnosť neposkytne.

18. Pracovná zmluva na dobu určitú

Tu sa metodiky bánk značne líšia. Avšak vo všeobecnosti platí, že ak pracujete krátko alebo Vám práve za krátko končí pracovný pomer, môže to byť problém. Tento problém sa však dá vyriešiť potvrdením od zamestnávateľa s prísľubom predĺženia pracovného pomeru.

19. Práca cez personálnu agentúru

Tu je veľmi dôležité to, ako dlho vám trvá pracovný pomer, kedy vám končí doba určitá, či vie agentúra vydať doklad o predĺžení pomeru a aká je Vaša pracovná pozícia.

20. Problém s odvodmi do sociálnej poisťovne

Problém môže nastať, ak Vás napríklad zamestnávateľ neskoro registroval do sociálnej poisťovne alebo ste neskoro uhradili odvody.

21. Problémový spoludlžník alebo ručiteľ

Nevychádza Vám príjem? Potrebujete spoludlžníka? Dávajte pozor, koho o to požiadate. Spoludlžník s podlžnosťami a exekúciami Vám môže v konečnom dôsledku viac uškodiť ako pomôcť.

22. Pracovný pomer v zahraničí

Pracujete v Nemecku, Veľkej Británíi či dokonca v Austrálií? Nie každá banka Vám akceptuje takýto príjem. Banky v takomto prípade pristupujú ku klientom oveľa prísnejšie. Zavážiť môže takisto dĺžka pracovného pomeru, práca cez agentúru či iná mena ako EURO.

23. Výber vysokých súm z bankomatu v nočných hodinách

Áno, div sa svete aj toto môže byť problém pre schválenie hypotéky. Nekontrolované ,,žmýkanie” bankomatu pred diskotékou v sobotu nadránom Vám môže zhatiť Váš sen o novom bývaní.


Práve ste sa dozvedeli, na čo si dať pozor ak chcete predísť zamietnutiu hypotéky. Každá banka má svoju metodiku. To čo sedí susedovi, nemusí sadnuť mne. Hypotéka je komplexný proces v ktorom hrá mnoho premenných. Ak chcete mať istotu schválenej hypotéky, neváhajte ma kontaktovať. Prevediem Vás celým procesom, ušetrím Vám množstvo času a peňazí a hlavne zaistím aby ste mali schválenú hypotéku s najlepšími podmienkami.