Kde je vlastne vrchol?

Mnoho investorov po celom svete sa snaží nájsť ,,dno“ a ,,vrchol“ trhov. Špekulujú, kedy je najlepšie vstúpiť do investície s cieľom zarobiť čo najviac. Je to ale možné?
Mám pre Vás jednu dôležitú správu. A to že:

Nikto nedokáže predpovedať vývoj trhov!

 Aj keď sa nájdu odborníci, ktorí Vám budú radiť, že, treba počkať, ono to ešte padne, zainvestuj potom… Alebo, teraz je to dole, daj tam všetko čo máš… A tak ďalej a tak ďalej…

 

Koncom marca roku 2020 kopa ,,odborníkov” radila, aby investori ešte počkali, pretože obmedzenia, ktoré so sebou priniesol COVID 19 sa ešte len prejavia. V lete vraj bude ešte väčší prepad a práve vtedy sa oplatí zainvestovať. REALITA? Taký index S&P500 presne koncom leta dobehol viac ako 40% pokles z marca. A kde je teraz? Na historických maximách. A sú obmedzenia? Áno sú

Ak teda stále čakáte na prepad aký bol v marci, musím Vás sklamať. Ten vlak už odišiel. Dočkáte sa ho možno tak za 8 rokov(približné periódy opakovania kríz). Ale ako hovorím, nikto nevie…

Kedy investovať do akcií ?

Preto je najlepšie investovať už teraz, pravidelne, pasívne a nelámať si hlavu prípadnými poklesmi či stúpaniami. Ak aj pokles príde, využiť ho v tom momente a zainvestovať nejaké peniaze naviac. Pretože najväčším nepriateľom investora nie sú trhy, ale jeho emócie.

Podľa výskumov, najlepšie zhodnotenia dosahujú investori, ktorí zabudli na svoje investičné účty a teda do svojich investícii vôbec nezasahovali.

Uvedené výskumy dokonca vyčíslili stratu tých investorov, ktorí často a zbytočne zasahovali do svojich investícií. Tá sa pohybovala od -1,17% až do -4,3% ROČNE oproti zhodnoteniu trhov(indexov). A to môže byť veľká kopa peňazí.

,,Pre úspešnú investíciu je dôležitý čas v trhu, nie načasovanie investície.“

Jediné parametre ktoré by mal investor sledovať je investičný horizont, jemu prispôsobená alokácia – zloženie investície a diverzifikácia – rozloženie prostriedkov.

Mnoho ľudí sa pri investovaní obáva poklesov. Majú obavu, že nedosiahnu želaný výnos. Tieto poklesy môžeme nazvať aj trhovým rizikom(keďže trhy stúpajú aj klesajú). Toto riziko dokážeme eliminovať práve dodržaním investičného horizontu. Čím dlhšie v trhoch, tým nižšie riziko. Ak sa pozrieme do histórie, tak index S&P500 mal od roku 1970 len 2 mínusové 10 ročné periódy a 15 ročných 0. Priemerný výnos pri 15 ročných periódach je 10,76%.

Ako vidíte, netreba otáľať a treba začať už dnes, pretože trhy sa načasovať nedajú. Ak chcete investovať aj Vy, s radosťou Vás prevediem svetom investovania.

Napíšte mi alebo si rezervujte konzultáciu